BaseballTeam2018 1Peste 50 de sportivi de la secțiile de atletism și baseball de la CSS Călărași au primit echipament din partea companiei Sofidel România.

În baza unui contract de sponsorizare negociat și derulat din vara anului 2017 sportivii au primit echipamentul de prezentare la mijlocul lunii decembrie din partea reprezentantului firmei, dna. Gigi Matei. Compania și-a exprimat dorința de a sprijini material tinerii sportivi ai clubului nostru, copii foarte de dedicații pasiunii lor pentru sport, având rezultate deosebite în competițiile naționale și internaționale, majoritatea dintre ei fiind medaliați sau componenți ai loturilor naționale ale României. Extrem de binevenit pentru sportivii noștri, echipamentul a constat în: trening de prezentare, pantofi sport, geantă sport, bluză fâș, inscripționate cu sigla sponsorului și a clubului. 

Secțiile de atletism și baseball au fost și în anul 2017 secțiile cu cele mai bune rezultate la competițiile naționale, aducând cele mai multe medalii în zestrea clubului.

 

Atletism (prof. Marius Tătaru și prof. Daniela Sturz)

1. Lică-Mihai Ștefan - medalii de argint și bronz la Campionatele Naționale de juniori 3, component al lotului național de juniori 2

2. Grama Antoniu - trei medalii de bronz la Campionatele Naționale de juniori 3

3. Fanache Andreea - componentă a lotului național de juniori 3

4. Tătaru Cosmin - două locuri 4 la Campionatele Naționale de copii 1

5. Radu Diana - locul 5 la Campionatul Național de copii 2

6. Vasile Ionuț - finalist la Campionatul Național juniori 2

7. Năstase Olimpia - finalistă la Campionatul Național juniori 2

8. Gheorghe Ștefania - finalistă la Campionatul Național juniori 2

9. Vasile Cătălin - finalist la Campionatul Național de copii 3

20 atletism 1

 

 

 Baseball  (prof. Ion Bălan)

În acest an echipele noastre de baseball au câștigat tot ce se putea câștiga: 5 medalii de aur și titluri de campioni naționali și una de argint, la toate categoriile de vărstă. Plus o participare, destul de onorabilă, la Campionatul Mondial intercluburi "Little League" a juniorilor 3.

Echipa de juniori 1 (16-18 ani) : loc 1 la Campionatul Național, loc 1 la Campionatul Național Școlar

Olteanu Daniel, Ismail Ștefan, Adem Mihai, Tămâianu Cristi, Lupu Sabin, Caraman Ionuț, Asanageanu Ionuț, Ion Lucian, Simion Ciprian, Eremia Ștefăniță, Oprea Lucian, Croitoru Alin, Radu Andrei, Culea Ionuț și Deacă George.

Echipa de juniori 2 (13-15 ani) : loc 1 la Campionatul Național, loc 1 la Cupa României
Oprea Lucian, Culea Ionuţ, Iordache Marius, Stanciu Cristian, Olteanu Mihai, Ungureanu Valentin, Ivan Răzvan, Constantin Valentin, Deacă Cristian, Ionescu Gabriel, Druncea Andrei, Iancu Rareş, Stancu Ionuţ, Oprişan Vladimir, Ion Robert. La turneul final al Campionatului National sportivul Oprea Lucian a obtinut titlul de MVP –ul campionatului, dar şi titlul de "CelMai BunPitcher", iarsportivul Stanciu Cristian a obtinut diploma de "Cel Mai Bun Batter".
 

Echipa de juniori 3 (10-12 ani): Loc 1 la Campionatul Național, loc 2 la Campionatul Național de sală U11

Franţ Cătălin, Neculai Gabriel, Romaneţ Alexandru, Ghiţă Andrei, Melente Cătălin, Petre Sorin, Lazăr Ionuţ, Tănase Gabriel, Ghiţă Robert, Dobre Andrei, Franţ Alexandru, Druncea Paul Florian, Dobre Andrei, Caracaş Cosmin, Merişanu Bogdan, Buiac Răzvan, Florea Teodor. La turneul final al Campionatului National sportivul Franţ Cătălin a obţinut titlul de MVP –ul campionatului, Romaneţ Alexandru a fost desemnat "Cel Mai Bun Pitcher" iar Neculai Gabriel s-a ales cu diploma de "Cel Mai Bun Batter".

Echipa de copii a CSS Călărași, pregătită de prof. Ion Bălan a participat în perioada 17-25 iulie la Campionatul Mondial intercluburi  “Little League” - regiunea Europa-Africa. La acest turneu desfășurat în Polonia au luat parte 14 țări:  Austria, Belarus, Belgia, Croatia, Republica Cehă, Germania-USA, Ungaria, Italia, Polonia, România, Spania, Olanda, Marea Britanie, Ucraina.

 

Mulțumim, SOFIDEL ROMÂNIA!


   BaseballTeam2018 4   logo sofidel


Anunț selecție sportivi

afis CSS 2017 small2