TSemifinal Turda 2018În anul competiţional 2017 – 2018 , Clubul Sportiv Şcolar Călăraşi a participat cu patru echipe în campionatele naţionale de handbal, juniori:

  • Echipa de juniori I,M,  (prof. Ioan Bucur Bota);
  • Echipa de juniori ÎI , M, (prof. Ioan Bucur Bota);
  • Echipa de juniori III, M, (prof. Mihaita Stănescu);
  • Echipa de junioare I, F,   (prof. Alexandru Ciobanu – antr. Cristi Gavrilă);

    După meciurile desfăşurate în seria ‘’B’’, echipa de juniori I, M, s-a calificat în Semifinalele Campionatului Naţional de handbal juniori I, Tragerea la sorţi a încadrat echipa noastră în grupa I, alături de L.P.S. Suceava, A.H.C.  Potaissa Turda, C.S.S. Odorhei,  C.S. Dinamo Bucureşti şi L.P.S. Lic. Mil. Mihai Viteazul Alba Iulia. - o grupă grea, echipele respective având rezultate foarte bune de-a lungul anilor. La Turneul Semifinal ce a avut loc la Mediaş, în perioada 17 – 22 aprilie 2018 juniorii I s-au clasat pe locul IV cu doar 2 meciuri câştigate din cele 6. Deşi jucătorii noştri au dat ce au avut mai bun, chiar şi cu sprijinul colegilor Panait Daniel, Cristescu Cezar, Costea Nicolae – componenţi ai lotului naţional de handbal al României şi cu prestaţia bună a portarului Bălaşa Cristian, nu au reuşit să  obţină un rezultat mai bun. Sperăm că juniorii I, având experienta acestui campionat, în anul competiţional următor, 2018 -2019, să se claseze pe un loc ce îi va permite participarea la Turneul final. 

    Echipa de juniori II, M, a participat deasemenea la Semifinalele  Campionatului  Naţional Juniori II, care s-au desfăşurat în perioada 01 – 06 mai 2018 la Turda. Aceştia au jucat în grupa a IV-a, alături de C.S.M. Bucureşti, C.S.M. Şcolar Reşita, C.S.S. Odorhei, C.S.M. Sfântul Gheorghe şi  C.S.S. Sibiu ,Echipa noastră s-a clasat pe pe poziţia  VI, cu numai un meci câştigat.

      Şi cei mai mici juniori, echipa de juniori III, M, a participat la rândul ei la Semifinalele Campionatului Naţional, după ce în serii s-a clasat pe un onorant loc second. La Turneul semifinal desfăşurat în perioada 24 – 29 aprilie , la Turda sportivii călărăşeni s-au clasat pe locul V, cu doar un meci câştigat. În compania adversarelor: C.S. Ştiinţa Municipal Bacău, C.S.M. Ploieşti, ACS. Alpha Oradea, ACS. Arenă Topoloveni şi C.S.S. Hunedoara I.

Singura echipă de fete a clubului, junioarele I, nu a reuşit să acceadă în grupele Turneului Semifinal, terminând confruntările din serie pe locul 6, în compania echipelor: CSM Bucureşti, CSS 2 Bucureşti, HC Activ CSO Plopeni, ASC Sc. 181 SSP Bucureşti, CT Media Bucureşti şi LPS I. Balaş Soter Buzău.